Αποστολέας Θέμα: Τετραπίστονα  (Αναγνώστηκε 37066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FLOYD

• Hero Member
  • scirocco white candy
Τετραπίστονα
« στις: Ιούλιος 20, 2007, 10:58:35 πμ »
ψαχνω ενα κιτ τετραπιστονων για μπροστα με δισκους δαγκανες κ να μπαινει σε 15αρα ζαντα.εχει βαλει καποιος?μπορει να βοηθησει για το που θα βρω,τιμες κ συγκριτικα τεστ ισως?

Συνδεδεμένος Yelfig

• Administrator
  • Hero Member
Απ: Τετραπίστονα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 20, 2007, 11:10:31 πμ »
Ετοιμο κιτ για 15άρα υπάρχει σε Tarox/Galfer/Ηι Spec
Τα Tarox έχουν περίπου 1300Ε ολόκληρο το κιτάκι (πάρε καλύτερα AVC Weber) ενώ τα Galfer παραπάνω

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις δαγκάνες Brembo (τις "μικρές") κ να βάλεις δίσκο από Stilo Abarth 281mm ή Coupe 16V (284mm)
Επίσης δαγκάνα από Coupe/Alfa Romeo με δίσκο 285/28mm (μπαίνει οριακά σε 15άρα) από Fiat Doblo

Γενικά υπάρχουν αρκετές λύσεις αλλά εξαρτάται αν θές έτοιμο ή custom κιτάκι κτλ...

Αποσυνδεδεμένος FLOYD

• Hero Member
  • scirocco white candy
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2007, 12:56:12 μμ »
ξερεις καποιον που να χει βαλει τα tarox?ευχαριστημενος?για τα hispec λεφτα?τα galfer εχουν 1600ευρω με διαιρουμενους δισκους.μου φαινονται πολλα ομως αν κ ξερω καποιον που ειναι πολυ ευχαριστημενος με το κιτ σε honda ομως.χρειαζομαι φρενο επειγοντως παρολα αυτα!!!

Συνδεδεμένος Yelfig

• Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2007, 03:37:13 μμ »
Εγώ θα διάλεγα Galfer πάντως...1 φορά βάζεις φρένα...τα +200Ε ούτε που θα τα σκεφτέις μετά...
Τα Τarox είναι 6πίστονα αλλά τα έμβολά τους είναι πολύ μικρά...+ ότι τα τακάκια τους είναι πανάκριβα..

Οποιον ξέρω κ φοράει 4πίστονα ευχαρίστημένος είναι...σε σχέση πάντα με τα μαμά φρένα...

Αποσυνδεδεμένος Guybrush

• ..the quieter you become the more you are able to hear..
  • Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 23, 2007, 11:52:08 μμ »
Γνωριζει κανεις απο πιο μοντελο των Integralle τα μπροστινα φρενα ταιριαζουν στο Punto Gt χωρις προσθηκες και μετατροπες?

Μιλαω και για δισκοπλακες και για δαγκανες.

Επισης ποια ειναι η διαμετρος τους?

Αποσυνδεδεμένος Johnny-HF

• Global Moderator
  • Hero Member
  • High Fidelity
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2007, 03:43:01 πμ »
αν θυμαμαι καλα τα 4πιστονα της deltona εχουν διαμετρο 281mm κ χωρανε σε 15αρα ζαντα αλλα δεν ταιριαζουν στο καρε του punto.υπαρχει ομως η λυση των δισκων απο hpe hf ή coupe 16v που ειναι 286mm.
1.4 8ν project..

Αποσυνδεδεμένος Guybrush

• ..the quieter you become the more you are able to hear..
  • Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2007, 02:34:12 μμ »
Με τις δαγκανες τι γινεται?Ειναι ιδιες με του GT οποτε και δεν χρειαζονται αλλαγη ή ειναι μεγαλυτερες και αν ναι χρειαζονται πατεντα για να μπουν?

Αποσυνδεδεμένος Johnny-HF

• Global Moderator
  • Hero Member
  • High Fidelity
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2007, 03:23:52 μμ »
η deltona φοραει 4 πιστονα.αλλα η hpe κ το coupe φορανε μονοπιστονα τα οποια λογικα κουμπωνουν στο πουντο με τα καταλληλα λαμακια.η δαγκανα τουλαχιστον οπτικα φαινεται μεγαλυτερη.αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν οι δαγκανες του gt εχουν περιθωριο να συνδυαστουν με μεγαλυτερους δισκους...
1.4 8ν project..

Αποσυνδεδεμένος SidoGT

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 25, 2007, 09:04:06 πμ »
Από HPE HF και COUPE 16V μπαίνουν κουτί απ'ότι ξέρω και ειλικρινά έχουν τρελή διαφορά στην απόδοση.Απρόσμενη θα έλεγα για το κόστος τους αλλά βρίσκεις την υγειά σου.ΑΓΚΥΡΕΣ
16V project in progress

Αποσυνδεδεμένος FLOYD

• Hero Member
  • scirocco white candy
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2007, 08:23:33 πμ »
υπαρχουν τετραπιστονα απο μεγαλυτερο μοντελο coupe,deltona που να μπαινουν χωρις προσθηκες-αποστατες σε 15αρα ζαντα

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 14, 2007, 09:28:35 πμ »
 FLOYD απο οσο ξερω φιλαρακι χωρις προσθηκες απο coupe και integralle δεν μπαινουν..Και χρειαζεσε οπωσδηποτε 16αρα...  smiley49

Αποσυνδεδεμένος FLOYD

• Hero Member
  • scirocco white candy
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 14, 2007, 10:35:17 πμ »
ευχαριστω φιλε futura αλλα δεν θελω να αλλαξω τις 15αρες γιατι με 16αρες κοβει λιγο κ αλλαζει τελειως η συμπεριφορα του αυτοκινητου κ ειναι ομορφο μονο σα παρκαρισμενο εκτος αν εχεις 300++++++ λεει.βρηκα ενα κιτ galfer με δισκους χαρακτους κ διαιρουμενους 286mm με τετραπιστονες αλλα μου φαινονται πολλα τα 1670ευρω...

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 14, 2007, 10:47:26 πμ »
 Mπορεις να βρεις και φθινοτερα σε brembo εχω την εντυπωση..Εχω ακουσει για κατι brembo 4pot τα λεγομενα brembo junior που κανουνε και σε 15αρες..Αλλα οχι σε ολες..Ειναι λιγο μικροτερα και με μικροτερο δισκο..Ομως ενδεχετε να χρειαστεις τιποτα αποστατες στις ζαντες γιατι δεν θα χωρανε..Μπλεξιμο τα φρενα ρε φιλε!  :hmm:

Συνδεδεμένος Yelfig

• Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 14, 2007, 11:49:16 πμ »
Αφού θές οπωσδήποτε 15άρα εκτός από τα Galfer κοίτα κ τα σετακια Brembo που φοράνε τα SaxoRalla...
1150Ε έχουν με 285mm δίσκο αλλά μετά θές τροποποίηση/αλλαγή δίσκου κ νέους αντάπτορες...

Αν θυμάμαι καλά φοράς Superleggera που "δύσκολη" ζάντα για φρένα.
Βάλε ένα χρηματικό όριο κ λύσεις υπάρχουν...μπορέις να βάλεις κ από RX7 III είναι 4πίστονες κ πολύ λεπτές...μπορέις να βάλεις κ Wilwood που φοράω εγώ που είναι γουρούνια κ σχετικά λεπτά...χωράνε οριακά σε Ultraleggera χωρίς προσθήκες

Αποσυνδεδεμένος FLOYD

• Hero Member
  • scirocco white candy
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 14, 2007, 12:04:36 μμ »
ωπα!με φτιαξες! :clap:πες μου για τα willwood λεφτα κ που μπορω να τα βρω?ποσο καιρο τα χεις βαλει?ευχαριστημενος?χρωμα?διαμετρος δισκου?διαιρουμενοι-χαρακτοι-τρυπητοι?