Αποστολέας Θέμα: Σκάλες Βεντιλατέρ  (Αναγνώστηκε 20917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maxell

• Full Member
Απ: Σκάλες Βεντιλατέρ
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 07, 2017, 06:11:50 μμ »
Καλησπέρα, πάνω στην αντίσταση που έχει στο βεντιλατερ του ψυγείου, μήπως ξέρει κάποιος πόσους βαθμούς είναι η θερμική αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος ngt

• Hero Member
  • /\/\/\ Αυτη τη τουρμπινα εχω στο ουνο μου !
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 08:10:22 μμ »
Η αντισταση δεν εχει βαθμους. Η βαλβιδα του ψυγειου εννοεις που ειναι κατω απο το πανω κολαρο του νερου. Αυτη κανονικα ειναι 82-88 η μικρη και 87-92 η μεγαλη.
Κοιταξε μη σου δωσουν απο ατμοσφαιρικο FIAT που ειναι πιο πανω, τσακωνομασταν μεχρι να βρουμε γιατι οι ανταλλακτικατζηδες ειναι ξεροκεφαλοι.

Αποσυνδεδεμένος tornie

• Just registered
  • *
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 11:13:10 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

Σας παρακαλώ πολύ βοήθεια..

Στο αμάξι μου εδώ και μία εβδομάδα παλεύω να βρώ τι φταίει.. Ανεβάζει θερμοκρασίες και δεν ανάβει το βεντιλατέρ ούτε στην μικρή ούτε στην μεγάλη.. Εάν ανοίξω καλοριφέρ ανοίγει την μεγάλη για λίγο και μετά κλείνει.. Εχω βάλει original βαλβίδα και καινούργια αντίσταση και πάλι μου κάνει τα ίδια..

Τι να κάνω ???  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος ThanosGt

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:31:47 μμ »
Η θερμοστατικη βαλβιδα που βιδωνει πανω στο ψυγειο διαβαζει την θερμοκρασια του νερου και δινει την εντολη στο βεντιλατερ να δουλεψει σε μικρη η μεγαλη σκαλα. Αν θυμαμαι καλα στο gt ειναι 88-83 η μια εντολη και 92-87 η δευτερη.
Η πρωτη εντολη (οταν το νερο του ψυγειου φτασει τους 88) πηγαινει στην αντισταση του βεντιλατερ κατω δεξια και αφου εχει χασει ταση παει στο βεντιλατερ.  οταν η θερμοκρασια του νερου πεσει κατω απο 83 η βαλβιδα κοβει την εντολη και σταματα το βεντιλατερ.
Αν η θερμοκρασια του νερου στο ψυγειο ξεπερασει  τους 92, η θερμοστατικη βαλβιδα δινει δευτερη εντολη κατ ευθειαν στο βεντιλατερ μεχρι η θερμοκρασια να πεσει κατω απο 87.  Ετσι δουλευει το συστημα. Αν εχεις σωστα πραγματα που δουλευουν (θερμοστατικη βαλβιδα - αντισταση - βεντιλατερ) θα πρεπει να κοιταξεις αν κανουν καλη επαφη οι φισες, ιδιαιτερα της θερμοστατικης βαλβιδας και του βεντιλατερ- τις κουνας την ωρα που θα πρεπει να ειχαν δουλεψει - οπως επισης θα πρεπει να κοιταξεις και την καλωδιοση αν ειναι σε καλη κατασταση
Πολυ σημαντικο να αλλαξεις και τον αισθητηρα θερμοκρασιας νερου μηπως διαβαζει λαθος και σου δειχνει το καντραν λανθασμενη εικονα. προσοχη γιατι εχει 2 αισθητηρες θερμοκρασιας νερου, 1 για τον εγκεφαλο και 1 για το οργανο

Αποσυνδεδεμένος tornie

• Just registered
  • *
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 05:32:51 μμ »
Η θερμοστατικη βαλβιδα που βιδωνει πανω στο ψυγειο διαβαζει την θερμοκρασια του νερου και δινει την εντολη στο βεντιλατερ να δουλεψει σε μικρη η μεγαλη σκαλα. Αν θυμαμαι καλα στο gt ειναι 88-83 η μια εντολη και 92-87 η δευτερη.
Η πρωτη εντολη (οταν το νερο του ψυγειου φτασει τους 88) πηγαινει στην αντισταση του βεντιλατερ κατω δεξια και αφου εχει χασει ταση παει στο βεντιλατερ.  οταν η θερμοκρασια του νερου πεσει κατω απο 83 η βαλβιδα κοβει την εντολη και σταματα το βεντιλατερ.
Αν η θερμοκρασια του νερου στο ψυγειο ξεπερασει  τους 92, η θερμοστατικη βαλβιδα δινει δευτερη εντολη κατ ευθειαν στο βεντιλατερ μεχρι η θερμοκρασια να πεσει κατω απο 87.  Ετσι δουλευει το συστημα. Αν εχεις σωστα πραγματα που δουλευουν (θερμοστατικη βαλβιδα - αντισταση - βεντιλατερ) θα πρεπει να κοιταξεις αν κανουν καλη επαφη οι φισες, ιδιαιτερα της θερμοστατικης βαλβιδας και του βεντιλατερ- τις κουνας την ωρα που θα πρεπει να ειχαν δουλεψει - οπως επισης θα πρεπει να κοιταξεις και την καλωδιοση αν ειναι σε καλη κατασταση
Πολυ σημαντικο να αλλαξεις και τον αισθητηρα θερμοκρασιας νερου μηπως διαβαζει λαθος και σου δειχνει το καντραν λανθασμενη εικονα. προσοχη γιατι εχει 2 αισθητηρες θερμοκρασιας νερου, 1 για τον εγκεφαλο και 1 για το οργανο

Καλησπέρα, το αμάξι το είδε ηλεκτρολόγος και είπε ότι η καλωδίωση είναι μία χαρά. Σήμερα η θερμοκρασία έφτασε πάλι στο ίιδο σημείο και άνοιξε το βεντιλατέρ αλλά στην μεγάλη σκάλα.. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι.. έχω αλλάξει τα πάντα.. οι ασφάλειες είναι οκ και μέσα στην καμπίνα η 30αρα και στο κουτάκι του overboost..

Τι μπορεί να είναι ρε παιδιά ? Το κουλό είναι ότι στην πορεία εάν ανοίξω την θέρμανση στο 4 το βεντιλατέρ το ακούω που είναι στην μεγάλη σκάλα και η θερμοκρασία δεν περνάει την μέση...