Αποστολέας Θέμα: Μπουκώματα - Σκασίματα  (Αναγνώστηκε 62709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yelfig

• Administrator
  • Hero Member
Απ: Μπουκώματα - Σκασίματα
« Απάντηση #630 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 08:21:03 μμ »
Τα θές κ τα παθαίνεις μου φαίνεται...
Τελείωνε με το luft κ μετά ασχολείσαι με άλλα...
Δεν θα συζητήσουμε εδώ για προβλήματα της σκάστρας...υπάρχει αυτό το τόπικ αν θές..
http://www.puntogt.gr/index.php/topic,3623.0.html

Αποσυνδεδεμένος zoom punto gt

• Hero Member
  • 0-402m 13,405@171kmh 1400cc
« Απάντηση #631 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 05:23:49 μμ »
Παιδια τα εχω παρει στο κρανιο με το αμαξι του κολλητου μου.Κανει κατι σκασιματα τρελα.Καναμε αυτοδιαγνωση εβγαλε airflow.Το αλλαξαμε τα ιδια.Ξανα διαγνωση βγαζει λαμδα,τον αλλαζουμε παλι τα ιδια.Αλλαξαμε αισθητηρα βαρομετρικου,μπουζοκαλοδια,εγκεφαλο και τιποτα παλι.Κανω παλι διαγνωση πριν λιγο και ξαναβγαζει airflow :wall: :wall:Βαλαμε το δικο του airflow στο δικο μου αμαξι και δουλευει μια χαρα ενω το αμαξι του με το δικο μου airflow τα ιδια παλι.Κοιταξτε πως κανει:

Ειδικα στην τριτη κανει πολλα μπαμ μπουμ.Στην δευτερα δεν το κανει τοσο πολυ αλλα και παλι το ρεταρισμα ειναι πολυ αισθητο.Τι μπορει να φταιει ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος Yelfig

• Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #632 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 05:34:00 μμ »
Προτείνω μπουζί / φίλτρο βενζίνης / έλεγχο τρόμπας...

• Hero Member
« Απάντηση #633 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 05:37:31 μμ »
Προτείνω μπουζί / φίλτρο βενζίνης / έλεγχο τρόμπας...
Συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι αλλαξαμε μπουζι και φιλτρο βενζινης.Θα δοκιμασω και τρομπα αφου το λες αλλα γιατι στη διαγνωση βγαζει airflow?

Αποσυνδεδεμένος 1.6 Antony

• Hero Member
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:12:16 μμ »
Φιλαρακι πιστευω γυρω απο το ερ φλοου ειναι το θεμα! Δες καλοδια σοληνοσεις! Γιατι απ τη στιγμη που στο βγαζει στην αυτοδιαγνωση εκει ειναι το προβλημα κ γι αυτο δεν δουλευει το αμαξι!! Δες τα καλοδια απο την φυσα που κουμπονει πανω κ παρε ενα ενα τα καλοδια προς την πλεξουδα να δεις τη γινεται! Αυτα λογο θερμοκρασιας ξερενοντε κ μπορει καπου να ενονοντε κ να βραχηκυλονει ή ακομα κ να εχει κοπει καποιο!! Δες κ τη φυρα μπας κ δεν παταει καποιο απ οταν κουμπανεις στο ερ φλοου!
............Ekal..........
  Aφοί Πάρταλη Ο.Ε.
Αλουμινοκατασκευες

• Hero Member
« Απάντηση #635 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:15:41 μμ »
Φιλαρακι πιστευω γυρω απο το ερ φλοου ειναι το θεμα! Δες καλοδια σοληνοσεις! Γιατι απ τη στιγμη που στο βγαζει στην αυτοδιαγνωση εκει ειναι το προβλημα κ γι αυτο δεν δουλευει το αμαξι!! Δες τα καλοδια απο την φυσα που κουμπονει πανω κ παρε ενα ενα τα καλοδια προς την πλεξουδα να δεις τη γινεται! Αυτα λογο θερμοκρασιας ξερενοντε κ μπορει καπου να ενονοντε κ να βραχηκυλονει ή ακομα κ να εχει κοπει καποιο!! Δες κ τη φυρα μπας κ δεν παταει καποιο απ οταν κουμπανεις στο ερ φλοου!
Το σκεφτηκα φιλε.Στη φυσα ολα καλα φαινονται.Τωρα απο εκει και πισω λιγο δυσκολο να το δω γιατι ειναι μονομενα.Θα του πω να παει σε εναν ηλεκτρολογο να το δει κι αυτο.

Αποσυνδεδεμένος 1.6 Antony

• Hero Member
« Απάντηση #636 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 09:36:09 μμ »
Ναι, γιατι απ τη στιγμη που εχει κανει ολα αυτα δεν εχεις κ πολλες επιλογες! Μονο που στόν ηλεκτρολογο που θα το πας να εχει ορεξη, γιατι αλλιος δεν θα ασχοληθει! Δηλαδη να περνει τιποτα χαπια, να εχει κανα τικ, στην καλητερη να το εχει ριξει στα σκληρα (αυτος θα ειναι ο καλητερος)!!! Υπομωνη κ καλη διαθεση, ολα γινοναι!!!
............Ekal..........
  Aφοί Πάρταλη Ο.Ε.
Αλουμινοκατασκευες

• Hero Member
« Απάντηση #637 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 12:53:12 πμ »
Ναι, γιατι απ τη στιγμη που εχει κανει ολα αυτα δεν εχεις κ πολλες επιλογες! Μονο που στόν ηλεκτρολογο που θα το πας να εχει ορεξη, γιατι αλλιος δεν θα ασχοληθει! Δηλαδη να περνει τιποτα χαπια, να εχει κανα τικ, στην καλητερη να το εχει ριξει στα σκληρα (αυτος θα ειναι ο καλητερος)!!! Υπομωνη κ καλη διαθεση, ολα γινοναι!!!
Σε αυτο το θεμα ειμαστε τυχεροι.Και ο ηλεκτρολογος και ο μηχανικος μας εχουν ορεξη και μας κανουν καλη δουλεια.Αυτος ο ηλεκτρολογος τα εχει μαθει απεξω τα punto απο τις μ@αλ@κιες τις δικες μου... :sneer:

Αποσυνδεδεμένος ixomania

• Full Member
« Απάντηση #638 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 01:27:41 πμ »
 βρηκε τι ηταν τελικα?

Αποσυνδεδεμένος apostolos_gt

• Hero Member
« Απάντηση #639 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 12:18:46 πμ »
παιδια ειναι συμπτωμα αντλιας οταν στο ρελαντι μου αναβει το ιnjection και το hallmeter δεν δειχνει τιποτα και το αμαξι για λιγο δεν μπορει να ξεκινησει το αμαξι λες και ειναι στεγνο???κανει και θορυβο στο ρελαντι(η αντλια)...ενα ββββββββββββββ...στο διαγνωστικο παντως μου εβγαλε αισθητηρας λ αλλα ρωταω μην ειναι η αντλια και τον αλλαξω τον αισθητηρα αδικα

Αποσυνδεδεμένος Guybrush

• ..the quieter you become the more you are able to hear..
  • Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #640 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 12:23:53 πμ »
Πηγαινε να μετρησεις ροη και πιεση τρομπας για να εισαι οκ και κοιταξε και τα ρευματα σου,γειωσεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ngt

• Hero Member
  • /\/\/\ Αυτη τη τουρμπινα εχω στο ουνο μου !
« Απάντηση #641 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 12:58:32 πμ »
παιδια ειναι συμπτωμα αντλιας οταν στο ρελαντι μου αναβει το ιnjection και το hallmeter δεν δειχνει τιποτα και το αμαξι για λιγο δεν μπορει να ξεκινησει το αμαξι λες και ειναι στεγνο???κανει και θορυβο στο ρελαντι(η αντλια)...ενα ββββββββββββββ...στο διαγνωστικο παντως μου εβγαλε αισθητηρας λ αλλα ρωταω μην ειναι η αντλια και τον αλλαξω τον αισθητηρα αδικα
Χμμμμ... Ισως για αυτο σου κανει σκασιματα πισω η εξατμιση, για καποιο λογο τα μειγματα σου η ειναι πολυ πλουσια η πολυ φτωχα.
Ο λαμδα δειχνει κοκκινα στο ρελαντι και στη πορεια φτιαχνει  ?
Α ναι τσεκαρε μια απο κατω αν εχει ανοιξει πουθενα η εξατμιση σου πριν τον λαμδα.
Λαμδα μην βαλεις καινουριο μπορεις να δοκιμασεις καποιον μεταχειρο, και να δεις αν οντως φταιει αυτο !

• Hero Member
« Απάντηση #642 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 01:06:52 πμ »
Χμμμμ... Ισως για αυτο σου κανει σκασιματα πισω η εξατμιση, για καποιο λογο τα μειγματα σου η ειναι πολυ πλουσια η πολυ φτωχα.
Ο λαμδα δειχνει κοκκινα στο ρελαντι και στη πορεια φτιαχνει  ?
Α ναι τσεκαρε μια απο κατω αν εχει ανοιξει πουθενα η εξατμιση σου.
Αυτο επηρεαζει και τα μειγματα
Λαμδα μην βαλεις καινουριο μπορεις να δοκιμασεις καποιον λειτουργικο και να δεις αν οντως φταιει αυτο !
στο ρελαντι λιγα κοκκινα και τιποτα...και για λιγο το αμαξι δεν κανει τιποτα οταν παταω γκαζι λες και ειναι νεκρο,μου καιει και αβερτα βενζινη...αλλα το hallmeter ειναι γενικα πολυ φτωχο
στο ρελαντι λιγα κοκκινα και τιποτα...και για λιγο το αμαξι δεν κανει τιποτα οταν παταω γκαζι λες και ειναι νεκρο,μου καιει και αβερτα βενζινη...αλλα το hallmeter ειναι γενικα πολυ φτωχο
υπαρχει περιπτωση αυτα να τα κανει η εξατμιση?δεν νομιζω

Αποσυνδεδεμένος ngt

• Hero Member
  • /\/\/\ Αυτη τη τουρμπινα εχω στο ουνο μου !
« Απάντηση #643 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 01:09:22 πμ »
  υπαρχει περιπτωση αυτα να τα κανει η εξατμιση?δεν νομιζω
Καιει βενζινη και σου δειχνει φτωχο. Ειτε ο λαμδα εγινε πολυ κουκουρουκου η σου εχει ανοιξει η εξατμιση πριν τον λαμδα, μετραει οξυγονα πολλα (για αυτο σου δειχνει και κοκκινα) και ριχνει πολυ βενζινη για να διορθωσει αλλα... τζιφος, αν εχει ανοιγμα η εξατμιση τι να διορθωσει ? Αφου το μειγμα στον αγωγο της εξατμισης μπορει να ειναι οξυγωνομενο απο καμια τρυπα !
Κλεισε μια την μπουκα πισω με το χερι σου και ενα πανι (οχι παπουτσι κλπ) και βαλε καποιον να ακουσει για ξεφυσηματα.
 Αν χανει βεβαια τοσο πολυ σιγουρα θα το φανει αν το σηκωσεις.

• Hero Member
« Απάντηση #644 στις: Φεβρουάριος 14, 2011, 01:11:13 πμ »
Καιει βενζινη και σου δειχνει φτωχο. Ειτε ο λαμδα εγινε πολυ κουκουρουκου η σου εχει ανοιξει η εξατμιση πριν τον λαμδα, μετραει οξυγονα πολλα (για αυτο σου δειχνει και κοκκινα) και ριχνει πολυ βενζινη για να διορθωσει αλλα... τζιφος, αν εχει ανοιγμα η εξατμιση τι να διορθωσει ? Αφου το μειγμα στον αγωγο της εξατμισης μπορει να ειναι αλλοιωμενο !
στο διαγνωστικο μου βγαζει λ και επισης στο ρελαντι καθε φορα αναβει για λιγο το λαμπακι του ψεκασμου και υστερα μολις ξεκινησω σβηνει