Αποστολέας Θέμα: Αντλία φρένων  (Αναγνώστηκε 21028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostaspit

• Hero Member
Απ: Αντλία φρένων
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 05:06:46 μμ »
εχω την εντυπωση οτι το εχουν κανει αλλα το αποτελεσμα μου ειναι αγνωστο...φανταζομαι οτι θα κανει τρελη δουλεια αν μπορεις να ελεγχεις το ποδι σου αποτελεσματικα αν και ειναι πολυ δυσκολο...μιλαμε και για φρεν που εχουν σχεδιαστει να σταματανε ενα πολυ πιο βαρυ και δυνατο αυτοκινητο τοποθετημενα σε ενα πολυ ελαφρυτερο..θελει μελετη το θεμα αλλα αν γινεται ειναι ενδιαφερον..
σωστος... εαν φορας τιποτα slick ή ημιslick αξιζει για μεγαλυτερες δαγκανες & σερβοαντλια, αλλιως δεν πιστευω να αξιζει...
τωρα το εμβολο των φρενων γιατι να βαλεις πιο μεγαλο εφοσον εχεις τις ιδιες δαγκανες.μονο και εαν η διαφορα του ογκου του υγρου για το κλεισιμο των δαγκανων δεν φτανει τοτε βαλε πιο μεγαλο εμβολο...και το σερβο...ειναι παλι σχετικο αν χρειαζεται, αν εισαι ο σουμαχερ το πετας κιολας αλλιως κρατα το...χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος desposgt

• New members
  • *
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:24:29 μμ »
καλησπερα σε ολους! το τελευταιο διαστημα οταν κανω καποια αποτομα φρεναρισματα,μετα απο καλο ανοιγμα,μου μπλοκαρουν καποιοι τροχοι και δε ξερω τι φταιει.οταν πρεσσαρω το φρενο αρκετες φορες σταματημενος μετα ολα καλα..εχω αλλαξει μαρκουτσια και μου ειπαν ισως φταιει η τρομπα..γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει? ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Yelfig

• Administrator
  • Hero Member
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 07:55:03 μμ »
ή φταιει η τρομπα ή η βαλβιδα που εχει το σεβρο...πισω απο εκει που κουμπωνει η υποπιεση της εισαγωγης...

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 04:39:03 πμ »
 Εγω παλι ρε παιδες μενω απο φρενα.. Οταν ειμαι σε φαση ρελαντι κ υποπιεση απο -0,4 και μεχρι το 0 δεν πιανουν καλα.. Εν ολιγοις για να παω σπιτι περναω απο μια κατηφορα καμια 200 μετρα.. Αν κατεβαινω με νεκρα κ πατησω φρενο περαν του οτι εινα σκληρο πρεπει να παταω με δυναμη πεταλι κ παλι το αμαξι κοβει.. Ετσι οπως ειμαι αν πεταξω μια 3η κ αφησω συμπλεκτη αποκτα κατευθειαν αισθηση το πενταλ κ το αμαξι φρεναρει σωστα.. Την βαλβιδα την εβγαλα δειχνει να ειναι οκ.. Της εριχνα νερο απο την μια μερια κ δεν το εβγαζε ενω οταν το εριχνα απο την αλλη ολα κομπλε... Επομενη κινηση σεβρο?  :hmm:
I'll be back..!!!

Αποσυνδεδεμένος SidoGT

• Hero Member
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 10:22:56 πμ »
Χρησταρα κοιτα λιγο το κολλαρο του σεβρο ρε φιλε.Αλλα αν εχεις κοιταξει το κολλαρο τοτε μαλλον σεβρο που θελει πολυ υποπιεση για να φρεναρει εγω δεν ειχα θεματα με ολα τσεκαρισμενα.

ελεος σε αυτο το αμαξι και το σεβρο αχρηστο γαμωτ....
16V project in progress

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 03:17:44 πμ »
 Δεν ξερω τι στα @@ γινεται.. Και κολλαρο αλλαξα κ την βαλβιδιτσα κοιταξα.. Δεν ξερω αν την ακουει και κολλαει σε πιεση γιατι με το νερο τι να καταλαβει.. Τεσπα.. Θα αλλαξω κ ενα σεβρο καποια στιγμη αν ειναι.. Δεν γ@μι#τε..  ;)
I'll be back..!!!

Αποσυνδεδεμένος desposgt

• New members
  • *
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 04:13:14 μμ »
ή φταιει η τρομπα ή η βαλβιδα που εχει το σεβρο...πισω απο εκει που κουμπωνει η υποπιεση της εισαγωγης...
θα μπορουσες να μου πεις λιγο πιο αναλυτικα που βρισκεται αυτη η βαλβιδα γιατι δε καταλαβα και δε βρηκα κατι στην αναζητηση?

Αποσυνδεδεμένος GT4LIFE

• Hero Member
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 07:28:58 μμ »
θα μπορουσες να μου πεις λιγο πιο αναλυτικα που βρισκεται αυτη η βαλβιδα γιατι δε καταλαβα και δε βρηκα κατι στην αναζητηση?
πανω ακριβως στο σεβρο εχει τον σωληνα που παει απο την εισαγωγη σε αυτο..ακριβως ενδιαμεσα απο τη σωληνα και το σεβρο και συγκεκριμενα πανω στο σεβρο ειναι αυτη η ανεπιστροφη βαλβιδα.ενα μαυρο στρογγυλο πλαστικο ειναι δεν μπορει να μην το δεις αμα σκυψεις λιγο και το κοιταξεις..

Αποσυνδεδεμένος desposgt

• New members
  • *
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 07:30:50 μμ »
πανω ακριβως στο σεβρο εχει τον σωληνα που παει απο την εισαγωγη σε αυτο..ακριβως ενδιαμεσα απο τη σωληνα και το σεβρο και συγκεκριμενα πανω στο σεβρο ειναι αυτη η ανεπιστροφη βαλβιδα.ενα μαυρο στρογγυλο πλαστικο ειναι δεν μπορει να μην το δεις αμα σκυψεις λιγο και το κοιταξεις..
ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 04:05:21 πμ »
 Η οποια βγαινει τραβωντας..!  :oneup:
I'll be back..!!!

Αποσυνδεδεμένος Theo94

• New members
  • *
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 21, 2016, 08:52:53 πμ »
Kαλημερα παιδια. Τα φρενα ειναι θεμα ασφαλειας και γι αυτο θελω να μου πειτε πως φρεναρει και το δικο σας Punto χωρις ΑΒS για να το συγκρινω με το δικο μου. Απο την αρχη της διαδρομης του πενταλ νοιωθω οτι λειτουργουν τα φρενα ασκωντας ομως πολυ μικρη πιεση εως τα 3/4 της διαδρομης και απο κει και περα πιανουν δυνατα αλλα πολλες φορες οχι τοσο αποτελεσματικα οσο θα ηθελα. Τις πισω δαγκανες τις νοιωθω μετρια εως καθολου στο φρεναρησμα και εχω μια μαρτυρια απ τη σκουρια που μαζευουν οτι μαλλον δε πιανουν καν η λειτουργουν ελαχιστα (εχω αλλαξει δισκους και τακακια μπρος πισω πριν 3000 χλμ).  Συμπερασμα : Αν ξεχαστω καμια φορα στην πολη μεσα και δεν κραταω μεγαλη αποσταση η σε οποιαδηποτε αλλη κατασταση εκτακτου φρεναρισματος θα εχω ατυχημα. Δε νοιωθω ασφαλης. Φταιει κατι στο αμαξι ισως η απλα ετσι λειτουργει? Μπορω να τα κανω πιο ενεργητικα και αποτελεσματικα?

Αποσυνδεδεμένος crazy

• Full Member
  • Punto GT 1.6 by Chris Racing
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 22, 2016, 02:45:15 μμ »
Kαλημερα παιδια. Τα φρενα ειναι θεμα ασφαλειας και γι αυτο θελω να μου πειτε πως φρεναρει και το δικο σας Punto χωρις ΑΒS για να το συγκρινω με το δικο μου. Απο την αρχη της διαδρομης του πενταλ νοιωθω οτι λειτουργουν τα φρενα ασκωντας ομως πολυ μικρη πιεση εως τα 3/4 της διαδρομης και απο κει και περα πιανουν δυνατα αλλα πολλες φορες οχι τοσο αποτελεσματικα οσο θα ηθελα. Τις πισω δαγκανες τις νοιωθω μετρια εως καθολου στο φρεναρησμα και εχω μια μαρτυρια απ τη σκουρια που μαζευουν οτι μαλλον δε πιανουν καν η λειτουργουν ελαχιστα (εχω αλλαξει δισκους και τακακια μπρος πισω πριν 3000 χλμ).  Συμπερασμα : Αν ξεχαστω καμια φορα στην πολη μεσα και δεν κραταω μεγαλη αποσταση η σε οποιαδηποτε αλλη κατασταση εκτακτου φρεναρισματος θα εχω ατυχημα. Δε νοιωθω ασφαλης. Φταιει κατι στο αμαξι ισως η απλα ετσι λειτουργει? Μπορω να τα κανω πιο ενεργητικα και αποτελεσματικα?

Κάτι φταίει να το πας σε φρενά να το δει. Επίσης μπορεί να έχει πρόβλημα και ο κατανεμητής σου. Γενικώς όμως τα πίσω δεν τα καταλαβαίνεις και πολύ στο φρενάρισμα.
O Tsaros