Αποστολέας Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΡΕΛΑΝΤΙ HELP....!!!!  (Αναγνώστηκε 3295 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEOGAROF

• Just registered
  • *
ΜΟΤΕΡ ΡΕΛΑΝΤΙ HELP....!!!!
« στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 05:24:57 μμ »
καλησπερα!εδω και λιγο καιρο ειμαι κατοχοσ ενοσ  gt2!!ειναι πολυ προσεγμενο αμαξι με παρα πολλα καλουδια πανω του!!!
ολα ξεκινησαν οταν ενα βραδυ ξεχασα μια πορτα ανοιχτη και αναβε ολη την νυχτα το λαμπακι!!! :angyr:οπωσ ειναι λογικο η 2 εβδομαδων μπαταρια ξεφορτισε!το πρωι το αμαξι πηρε μπροστα με την βοηθεια καλωδιων!!φορτισα την ιδια μπαταρια και ολη την μερα πηγαιναν ολα μια χαρα!το βραδυ ομωσ ξεφορτιζε! :wall: :wall:βαζω καινουργια μπαταρια παλι το ιδιο!απο εναν μικρο ελεγχο που εκανα ειδα πως το βηματικο μοτερ ακομα και με χωρισ κλειδι πανω στο μαξι συνεχιζει και δουλεβει((το ακουμπαω και αισθανομαι οτι δουλεβει)!το εψαξα λιγο αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη!βγαζω την τελευταια αφαλεια απο την μερια που ειναι ο ρελεσ τησ αντλιασ(ειναι 3 ασφαλειεσ και βγαζω την τελευταια ελπιζω να καταλαβατε) και σταματαει.την  ξανα βαζω και αρχιζει παλι να δουλευει!ολα αυτα χωρισ κλειδι στο διακοπτη!ολα αυτα αρχισαν απο τοτε που αφησα την πορτα ανοιχτη!!!αυτο ειναι το προβλημα μου!!!!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
Απ: ΜΟΤΕΡ ΡΕΛΑΝΤΙ HELP.!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 05:33:04 μμ »
 Προφανως για καποιο λογο κολησε..Ριξτου ενα καθαρισμο και σε αυτο και σε επαφες και δοκιμασε και κανα αλλο αμα βρεις..! Ξεκινα απο τα ποιο απλα δηλαδη!  ;)

Αποσυνδεδεμένος GT4LIFE

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 05:35:06 μμ »
το ποιο πιθανο ειναι να κολησε το ρελε που ενεργοποιει το βηματικο μοτερ και αυτο γινεται απο αποτομη υψηλη ταση
δες εδω τη θεση του ρελε και τσεκαρε το   ειναι το νουμερο 23
http://www.puntogt.gr/index.php/topic,1474.0.html

Αποσυνδεδεμένος Johnny-HF

• Global Moderator
  • Hero Member
  • High Fidelity
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 05:42:59 μμ »
βγαλε τον αρνητικο πολο ολη τη νυχτα να κανει κι ενα reset  εγκεφαλος,μπορει να εφαγε σκαλωμα.κ μετα κοιτας κ για αλλες αιτιες.
1.4 8ν project..

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2010, 12:12:38 πμ »
 Λοιπον..Ειχα ξαναναφερει πως το αμαξι δυσκολευοτανε να παρει μπροστα και μου αναψε και μπεκακι με κωδικο για μοτερακι ρελαντι..Εχω 3αρα εισαγωγη και το μοτερακι καρφωμενο πανω..Λοιπον βαζοντας το αμαξι μπροστα ακουγα κατι να ξεφυσαει..! Πηγα μια βολτα και μετα απο ενα ψιλοανοιγματακι 2ρας 3ης ηρθα σπιτι και ακουγοτανε εντονα! Αποτελειτε απο 2 κομματια απ οτι ειδα και ειχανε βαλει tire up για να κρατιουνται ενωμενα..! Απο την κατω μερια ομως ξεφυσαει..Αποτελεσμα ειναι το αμαξι να μου κραταει ρελαντι στις 1500 να κανει χαζα στα χαμηλα και βλεπω το hallmeter να χανει την μπαλα..! Απλα επειδη φοβαμαι μην σκορπισει πουθενα και εχουμε αλλα ειναι ευκολο να ανοιχτει? Να δω τι και πως ? Η θα το παρω στα χερια..!  :hmm:

Αποσυνδεδεμένος arhaggel

• Hero Member
  • Respect to my 1400cc..
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2010, 12:54:20 πμ »
Λοιπον..Ειχα ξαναναφερει πως το αμαξι δυσκολευοτανε να παρει μπροστα και μου αναψε και μπεκακι με κωδικο για μοτερακι ρελαντι..Εχω 3αρα εισαγωγη και το μοτερακι καρφωμενο πανω..Λοιπον βαζοντας το αμαξι μπροστα ακουγα κατι να ξεφυσαει..! Πηγα μια βολτα και μετα απο ενα ψιλοανοιγματακι 2ρας 3ης ηρθα σπιτι και ακουγοτανε εντονα! Αποτελειτε απο 2 κομματια απ οτι ειδα και ειχανε βαλει tire up για να κρατιουνται ενωμενα..! Απο την κατω μερια ομως ξεφυσαει..Αποτελεσμα ειναι το αμαξι να μου κραταει ρελαντι στις 1500 να κανει χαζα στα χαμηλα και βλεπω το hallmeter να χανει την μπαλα..! Απλα επειδη φοβαμαι μην σκορπισει πουθενα και εχουμε αλλα ειναι ευκολο να ανοιχτει? Να δω τι και πως ? Η θα το παρω στα χερια..!  :hmm:
Χρησταρα δεν βαζεις ενα νεο μοτερακι ρελαντι να τελειωνεις πιο πολυ ζημια πιστευω θα κανεις παρα να φτιαξει...
Μαλλον το εχουν ανοιξει παλι απο εκει και τα tire up...

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2010, 12:58:26 πμ »
 Γι'αυτο ελεγα ειναι που ειναι ανοιγμενο..Μπας και μπορεσω και το φτιαξω τιποτα..!  :vava:  Και μετα με λενε προληπτικο εχω τωρα 2 μερες ολοι μου λεγανε "και τι γαματο ρελαντι εχεις" και "τι ωραιες αρυθμιες κανει" ε ρε μαυρογατες!!!  :wall:

• Global Moderator
  • Hero Member
  • High Fidelity
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:18:28 πμ »
κ εσυ χαιρεσαι που κανει αρρυθμιες παλιοκρυφοσαξοραλλακια???παντως εγω θα εκανα μια προσπαθεια να το μαστορεψω ετσι κι αλλιως χειροτερο δεν θα γινει!
1.4 8ν project..

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2010, 01:27:22 πμ »
 Aς ειχανε τετοιο δουλεμα και ας ειχανε και ενα ματι φιλε! Pure Italian muschle ηχος και οχι πραπραπ λες και βαρας μπρικια..Αντριλα σκετη!  smiley48

Θα το ανοιξω αυριο και οτι γινει! Δεν γα..!  :vava:

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 12, 2010, 05:39:02 μμ »
 Λοιπον το ανοιξα..Αυτη η λαλακια αποτελειτε απο δυο κομματια που ειναι κολλημενα μεταξυ τους εμενα ητανε σπασμενο εξου και το tire-up που το ενωνε..Λοιπον αναμεσα απο αυτα τα 2 πλαστικα υπαρχει μια ροδελα που απομονωνει τον αερα..! Εμενα απλα ειχε βγει απο την θεση της..Το ανοιξα το εστρωσα και τωρα κομπλε..! Για την ιστορια οπως σωστα ανεφεραν και τα παιδια καθαριζετε κανονικα και αυτο..Βγαζοντας της αλενοβιδες που το κρατανε και την φυσα το περνεις στα χερια..Απο κατω (εκει που ενωνεται με την πολλαπλη) εχει 2 τρυπες μια που πηγαινει ο αερας και μια που ερχετε..! Πανω κατω ειναι σαν την βαλβιδα απο τα 2αρια! Τελος καλο ολα καλα μιζαρα και ολα κομπλε..! Τωρα μενει να βρω λιγο spray να βγαλω το ντουμανι απο μεσα..!  :clap:

• Global Moderator
  • Hero Member
  • High Fidelity
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 12, 2010, 05:46:18 μμ »
Ειδες ρε Χρησταρα που η πατεντα ειναι η λυση πολλες φορες?!αν δεν εχεις σπρευ καρμπυρατερ,βαλε σπρευ επαφων ή wd40.
1.4 8ν project..

Αποσυνδεδεμένος arhaggel

• Hero Member
  • Respect to my 1400cc..
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 12, 2010, 06:22:01 μμ »
Για την ιστορια κανει και μοτερακι ρελαντι απο alfa romeo 146 twin spark junior .   :)
Μιλαω μονο για gt3 !

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 13, 2010, 04:15:58 πμ »
Για την ιστορια κανει και μοτερακι ρελαντι απο alfa romeo 146 twin spark junior .   :)
Μιλαω μονο για gt3 !

Καλο αλλα που να βρουμε!   :p

Αποσυνδεδεμένος N1GHTM4R3

• Hero Member
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 13, 2010, 10:35:53 πμ »
  Καλο αλλα που να βρουμε!   :p

ρε συ ψαχνεις για μοτερακι τελικα η το εφτιαξες??

Αποσυνδεδεμένος Futura

• Hero Member
  • 8V PAIN!
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 13, 2010, 12:33:07 μμ »
 To εφτιαξα προσωρινα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θελω να το αλλαξω..! Γι'αυτο και δεν εσβησα και την αγγελια..Αν δεν δω ασπρο φως παντως Λαμπη με το που μαζεψω μαρουλι θα επικοινωνησουμε!  :p